[BIOLOGIA] Populacja, biocenoza, ekosystem
Populacja, biocenoza, ekosystem
Populacja biologiczna- zespół organizmów jednego gatunku żyjących równocześnie w określonym środowisku i wzajemnie na siebie wpływających
Cechy populacji:
a) rozrodczość- oznacza wrodzoną zdolność populacji do wzrostu jej liczebności drogą rozrodu (zależy od wielkości oraz składu populacji, oddziaływań między osobnikami i warunków środowiska)
b) śmiertelność- liczba osobników umierających w populacji w danym czasie (zależy od ilości dostępnego pokarmu, działania drapieżców, warunków środowiskowych, chorób, konkurencji o pokarm i czynników fizjologicznych)
c) struktura wiekowa- to cecha populacji obrazująca zróżnicowanie wiekowe osobników (wyróżnia się 3 typy populacji według struktury wiekowej: rozwijającą się, wymierającą oraz ustabilizowaną. Typy te różnią się składem osobników w wieku przedrozrodczym, rozrodczym i porozrodczym)
d) liczebność- to liczba osobników populacji zasiedlającej daną jednostkę powierzchni (zależy od śmiertelności, rozrodczości oraz migracji w obrębie danej populacji)
e) rozkład przestrzenny (rozmieszczenie)- jest to cecha obrazująca charakter występowania osobników populacji w terenie (wyróżniamy 3 typy rozmieszczenia: równomierne, przypadkowe oraz skupiskowe – ten typ rozmieszczenia jest najczęściej spotykany)
Gradacja- szybki wzrost liczebności populacji danego gatunku, prowadzący do masowego pojawienia się tego gatunku na określonym obszarze. Najczęściej dotyczy szkodników.
Szkodnik- gatunek powodujący szkodę o znaczeniu gospodarczym. Wyróżniamy 3 typy szkodników:
a) szkodniki lasu:
- kornik drukarz
- brudnica mniszka
b) szkodniki pola:
- bielinek kapustnik
- stonka ziemniaczana
c) szkodniki magazynów:
- strąkowiec fasolowy
- mklik mączny
- szczur
Metody walki ze szkodnikami:
a) metody agrotechniczne:
- płodozmian (który, jak wiadomo, jest główną przyczyną wszystkich powstań ~ 6 klasa)
- uprawa roślin o różnym okresie zakwitania i zbierania plonów
- sadzenie obok siebie różnych rodzajów roślin odstraszających poszczególne szkodniki
b) metody biologiczne:
- sprowadzenie naturalnych wrogów danego szkodnika
- zastosowanie nietoksycznych wyciągów z roślin
c) metody genetyczne:
- inżynieria genetyczna na roślinach
d) metody chemiczne:
- pestycydy
Zależności między populacjami
ANTAGONISTYCZNE | NIEANTAGONISTYCZNE | ||
Konkurencja | Populacje rywalizują o zasoby środowiska (pokarm, przestrzeń i światło) Przykład: szczur śniady i szczur wędrowny | Mutualizm (Symbioza) | Populacje dwóch gatunków nie są zdolne do życia jedna bez drugiej, ich oddziaływanie przynosi korzyść obu populacjom. Przykład: mikoryza – grzyb i storczyk |
Drapieżnictwo | Populacja jednego gatunku działa na szkodę innej populacji i nie może bez niej żyć (ofiara jest pokarmem drapieżcy) Przykład: rosiczka i owady | Protokooperacja | Oddziaływanie oparte na obustronnych korzyściach, nie jest ono jednak konieczne i może występować okresowo. Przykład: nosorożec i bąkojady |
Pasożytnictwo | Jeden z organizmów żyje kosztem drugiego (pasożyt jest silnie związany z organizmem żywiciela) Przykład: tasiemiec i człowiek | Komensalizm (Współbiesiadnictwo) | Oddziaływanie to przynosi korzyść populacji jednego gatunku, a nie wywiera wpływu na populację drugiego. Przykład: ryba pilot i rekin |
Podział pasożytów:
a) pasożyty zewnętrzne (ektopasożyty):
- pchła
- pluskwa
- huba
b) pasożyty wewnętrzne (endopasożyty):
- owsik
- tasiemiec
- glista ludzka
Ekosystem- populacje roślinne i zwierzęce (biocenoza) połączone wielorakimi zależnościami wraz ze środowiskiem nieożywionym (biotop), w którym żyją. Ekosystemy dzielimy na naturalne i sztuczne oraz na wodne i lądowe. Materia krąży w ekosystemie, a energia przez niego przepływa.
Biocenoza- ożywiona część ekosystemu, uzależnione od siebie populacje zwierzęce i roślinne wspólnie zajmujące określoną przestrzeń (np. ludzie, bakterie, drzewa, ptaki).Warunkiem funkcjonowania biocenozy jest występowanie w niej wszystkich elementów łańcucha troficznego: producentów, konsumentów i destruentów. Warunkiem dobrego jej funkcjonowania jest równowaga biologiczna (homeostaza). Cechą charakterystyczną każdej biocenozy jest jej skład gatunkowy, który z czasem ulega zmianie. Im większa różnorodność gatunkowa populacji, tym większa szansa na przetrwanie biocenozy.
Biotop- to nieożywiona część ekosystemu (np. energia słoneczna, atmosfera, czynniki klimatyczne, rodzaj podłoża).
Piramida ekologiczna (liczb, biomas, energii)- to graficzne przedstawienie funkcjonowania biocenozy.
Produkcja ekosystemu- intensywność magazynowania energii w związkach organicznych.
a) produkcja pierwotna- szybkość gromadzenia energii słonecznej w materii organicznej budujące organizmy samożywne (rośliny).
b) produkcja wtórna- szybkość gromadzenia energii w organizmach cudzożywnych (zwierzętach).
Cykl biogeochemiczny- obieg pierwiastków od środowiska nieożywionego do organizmów i z powrotem (obieg materii w przyrodzie).
a) obieg wody w przyrodzie
b) obieg azotu w przyrodzie
c) obieg węgla w przyrodzie
Organizmy wodne dzielimy na:
- plankton (fito- i zooplankton)
- nekton (np. ryby, ssaki wodne)
- bentos (np. skorupiaki, gąbki)
Strefy w jeziorze:
- litoralna (np. pałka szerokolistna, grążel żółty)
- pelagiczna (np. rozwielitki, oczliki)
- profundalna (np. rureczniki, larwy muchówek)
Strefy w morzu:
- litoralna (np. zielenice, małże)
- pelagiczna (np. glony, rozwielitki)
- bentonalna/denna (np. bakterie, grzyby)
Ekosystemy lądowe:
- torfowiska (niskie, wysokie, przejściowe)
- las
Rodzaje torfowisk:
a) torfowisko wysokie- powstają w miejscach, gdzie nie ma przepływu wody i zasilane są głównie przez wodę opadową. Silnie kwaśne i ubogie w składniki odżywcze. Słabe zróżnicowanie gatunkowe roślin, dominują mchy torfowce chłonące wodę opadową i przyrastające na wysokość.
b) torfowisko niskie (łąkowe)- powstają w obniżeniach terenu (np. na bagnach, w dolinach wolno płynących rzek). W zarastaniu tych środowisk bierze udział roślinność szuwarowa (np. trzcina pospolita, pałka wodna), wśród której przepływa woda powierzchniowa. Torfowiska te są bogate w próchnicę i sole mineralne.
c) torfowisko przejściowe- powstaje w warunkach środowiskowych pośrednich między warunkami kształtującymi torfowiska wysokie i niskie. Porastająca je roślinność składa się z gatunków występujących zarówno na torfowiskach wysokich, jak i niskich.
Las- to przykład ekosystemu o złożonej, wielowarstwowej strukturze i dużej dynamice procesów w nim zachodzących. W strukturze pionowej lasu wyróżniamy:
I. korony drzew (drzewa np. sosna zwyczajna, dąb szypułkowy)
II. podszyt (krzewy i niższe drzewa)
III. runo (krzewinki, trawy, grzyby, byliny i rośliny jednoroczne, mchy, porosty)
IV. ściółka (opadłe liście, gałązki, grzyby, gnijąca materia organiczna tworzące próchnicę)
Komentarze (0):
Prześlij komentarz
Subskrybuj Komentarze do posta [Atom]
<< Strona główna