środa, 6 października 2010

[FIZYKA] Ciśnienie

Krótka powtórka z fizyki: ciśnienie hydrostatyczne i atmosferyczne, prawo Pascala i naczyń połączonych.




Ciśnienie hydrostatyczne

Prawo Pascala- Ciśnienie zewnętrzne wywierane na ciecz lub gaz znajdujące się w naczyniu zamkniętym rozchodzi się jednakowo we wszystkich kierunkach. 

Wartość siły parcia na płaską ścianę o powierzchni wyraża się wzorem: 


F=p·S


F- wartość siły parcia
S- powierzchnia ściany
p- ciśnienie panujące w zbiorniku

Prawo Pascala znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Jest podstawą budowy i działania maszyn hydraulicznych i pneumatycznych (zastosowanie sprężonego powietrza).Dzięki zastosowaniu tego prawa wiemy, że działając niewielką siłą na niewielką powierzchnię, możemy wytworzyć dodatkowe ciśnienie w układzie i doprowadzić do działania siły o dużej wartości na inną, większą powierzchnię. Przykłady urządzeń działających na tej zasadzie:

- hamulce hydrauliczne
- hydrauliczny podnośnik samochodowy 
- prasa hydrauliczna 
- młot pneumatyczny 
- pompa hydrauliczna 

Ciśnienie hydrostatyczne- ciśnienie w cieczy wynikające z siły ciężkości, wzrastające wraz z głębokością. Przyczyną powstawania ciśnienia hydrostatycznego jest naciskanie warstw powietrza i cieczy na warstwy znajdujące się niżej.

Ciśnienie atmosferyczne- to stosunek wartości siły nacisku słupa powietrza na powierzchnię Ziemi do wielkości powierzchni, na jaką naciska. Wynika ono z tego, że w górach ciśnienie atmosferyczne jest niższe, a nad morzem wyższe, z powodu innej wysokości słupa powietrza. Mierzymy je barometrem. Średnia wartość ciśnienia atmosferycznego na poziomie morza to 1013 hPa (hektopaskali). Przykłady zastosowania ciśnienia atmosferycznego w życiu to na przykład picie napojów przez słomki- ciśnienie atmosferyczne pod wpływem ssania „wpycha” płyn do słomki.

Prawo naczyń połączonych- Jeżeli naczynia zostaną połączone w taki sposób, że będzie możliwy swobodny przepływ cieczy z jednego do drugiego, wtedy o takich naczyniach mówi się naczynia połączone. W sytuacji, gdy napełnimy oba naczynia taką samą cieczą czyli cieczą jednorodną to ustali się jednakowy jej poziom w naczyniach, niezależnie od ich kształtu. Ciśnienie hydrostatyczne w cieczy będzie równe. Przykłady zastosowania: wieża ciśnień (sieć wodociągowa), czajnik, studnie artezyjskie, złoża ropy naftowej.

Komentarze (3):

Blogger Pimpek pisze...

Nooooo i teraz to się uczyć można, thx. Wrzuć biologię tą co była bo jeszcze w pon można przyjść to pisać (oko, węch etc)

6 października 2010 10:28  
Blogger sb pisze...

okej

6 października 2010 10:30  
Blogger Unknown pisze...

Tenk Ju Czapla nauczyłem się z podręcznika ale przepytanko według tego ;p

6 października 2010 12:24  

Prześlij komentarz

Subskrybuj Komentarze do posta [Atom]

<< Strona główna